Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

 

Sprzedaż mieszkania jest złożona z kilku kroków, z których każdy jest niezwykle istotny. Przygotowanie oferty nieruchomości jest jednym z nich, a aby wypadła ona korzystnie należy pamiętać o właściwym przygotowaniu samej nieruchomości. W tym artykule damy proste wskazówki jak urządzić mieszkanie na sprzedaż i czy warto remontować stare mieszkanie?

 

Chcę sprzedać mieszkanie – od czego zacząć?

 

Przed przygotowaniem samej oferty nieruchomości, należy właściwie przygotować mieszkanie. Sprzątanie mieszkania przed sprzedażą, to jedna z podstawowych czynności, jakie należy wykonać przed podjęciem próby sprzedaży. Warto zadbać o przestrzeń w mieszkaniu np. ustawiając meble tak, aby zyskać dodatkowe wrażenie przestronności, albo całkowicie wyrzucając stare szafki. Właściwe przygotowanie nieruchomości przed sprzedażą, to jeden z fundamentów home stagingu. Zastosowanie zasad tej idei pozwoli podnieść wartość nieruchomości przed sprzedażą. Na czym to polega?

 

Home staging – co to?

 

Idea home stagingu to wykorzystanie kilku prostych czynności wykonanych przed sprzedażą, aby podnieść cenę sprzedaży nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

W pierwszej kolejności należy dokonać swoistej diagnozy nieruchomości podsumowując jakie prace są w niej niezbędne do wykonania. Większość z nich można wykonać samodzielnie np. odmalować ściany, wymienić stare gniazdka, wyczyścić fugi etc. Dzięki temu mieszkanie wygląda znacznie schludniej, a warto pamiętać, że zazwyczaj „kupujemy oczami”.

 

Wybór jasnego koloru ścian zaś optycznie powiększy mieszkanie, aby wyglądało na bardziej przestronne. Neutralny kolor daje swobodę doboru dodatków np. zasłon, bieżników, obrazów czy poduszek. Te zaś powinny być wyważone i stanowić eleganckie akcenty w naszym wnętrzu. Przed prezentacją nieruchomości trzeba oczywiście posprzątać, schować wszelkie osobiste przedmioty. Pozostawiając prywatne fotografie i własne rzeczy sprawimy, że potencjalny klient poczuje się obco w naszej nieruchomości, a zależy nam na tym, aby zaczął on sobie wyobrażać w nim przestrzeń dla siebie i swojej rodziny.

 

Również przyjemny zapach ma ogromne znaczenie podczas prezentacji nieruchomości. Klienci podświadomie czują się bardziej komfortowo w pachnących pomieszczeniach. Przed przyjściem potencjalnych kupujących można np. podprażyć na patelni ziarna kawy lub kupić pachnące kwiaty i wstawić je do wazonu. Takie bodźce działają na potencjalnego klienta i sprawiają, że może się poczuć jak w mieszkaniu, w którym pragnie zamieszkać.

 

Przygotowanie oferty nieruchomości

 

Internetowe ogłoszenie powinno stanowić integralną część oferty. Ładnie wykonane zdjęcia mieszkania na sprzedaż będą przyciągały większe zainteresowanie potencjalnych nabywców. Warto zadbać o ich wysoką jakość i przede wszystkim trafność. Liczba zdjęć nie może być ani zbyt mała, ani przesadzona. Fotografie powinny być wykonane z odpowiedniej perspektywy, dającej wrażenie przestronności oraz obrazować wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu. Nie warto dodawać zdjęć zbędnych przedmiotów, które dla potencjalnego kupującego nie będą miały znaczenia. Dobrze wykonana sesja zdjęciowa nieruchomości przyciągnie o wiele więcej klientów. Właściwie dobrane główne zdjęcie w ofercie na portalu nieruchomości potrafi zachęcić naprawdę dużą liczbę osób, a to klucz do tego by szybko sprzedać mieszkanie.

 

Wstawiając ofertę na portale nieruchomości warto zadbać również o jej właściwe wyróżnienie. Często kupujący zniechęcają się po przejrzeniu kliku stron ofert. Mając zaś do czynienia z tak rozgrzanym rynkiem, jaki widzimy teraz, wrzucając ogłoszenie jednego dnia, już dnia następnego może być ono daleko ustawione w wynikach wyszukiwania.

 

Wycena mieszkania przed sprzedażą

 

Przed wstawieniem oferty nieruchomości warto skonsultować cenę, za jaką planujemy wystawić mieszkanie na sprzedaż. Wiadomo, że dla nas im wyższa cena tym lepiej, ale mając do czynienia z własną nieruchomością często podświadomie przeszacowujemy jej wartość. Zbyt wysoka cena skutecznie odstraszy potencjalnych klientów i możemy pożegnać się z szybką sprzedażą nieruchomości. Warto jednak wystawić ofertę z możliwością negocjacji ceny, wówczas zgłosi się do nas większa liczba potencjalnie zainteresowanych osób.

 

Profesjonalne przygotowanie mieszkania do sprzedaży wymaga sporej wiedzy i dbałości o szczegóły. Warto mieć na uwadze, że pośrednik nieruchomości, który zna doskonale rynek, wie o czym pamiętać przy sprzedaży mieszkania. Profesjonalista pokaże nam jak podrasować mieszkanie na sprzedaż. Właściwe zastosowanie się do zasad home stagingu może podnieść cenę sprzedaży nawet od kilku do kilkunastu procent.