Jak wycenić swoje mieszkanie do sprzedaży - skąd bierzemy informację o cenach nieruchomości?

Na czym polega wycena nieruchomości?

 

Wycena mieszkania polega na oszacowaniu jego prawdopodobnej wartości, jaką można uzyskać na rynku za podobną nieruchomość. Ceny ofertowe najczęściej są wyższe od realnych cen na rynku tak, aby pozostawić sobie bufor do negocjacji. Za ile sprzedać mieszkanie? Wyceny można dokonać na kilka sposobów.

 

Oszacowanie wartości nieruchomości na podstawie ofert na głównych portalach internetowych.

 

W dobie Internetu bardzo łatwo jest uzyskać informacje. Obecnie zdecydowana większość transakcji obrotu nieruchomościami odbywa się za pośrednictwem Internetu, dzięki czemu tworzy się solidna baza danych do wyceny.

 

Jednym z najłatwiejszych sposobów wyceny swojej nieruchomości jest prześledzenie aktualnych ofert dostępnych na rynku. Należy wybrać zestaw cech, które są ważne dla konkretnego rodzaju nieruchomości. Pośród tych cech w przypadku mieszkań lub domów, wymienia się najczęściej lokalizację, otoczenie i sąsiedztwo czy standard wykończenia nieruchomości. To one w największym stopniu kształtują ceny nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że zestaw cech będzie różny w przypadku określonego rodzaju nieruchomości, a nawet ich lokalizację. Lokalne rynki nieruchomości nierzadko rządzą się swoimi prawami.

 

Wycena mieszkania nie należy do łatwych zadań dla osób, które na rynku nieruchomości działają jedynie sporadycznie. Największy problem stanowi bowiem niepowtarzalność nieruchomości. Każde mieszkanie na rynku różni się od siebie. Nie ma dwóch identycznych domów czy mieszkań. Choćby w jednym pionie bloku, gdzie mieszkania mają taki sam rozkład, będą się one różniły widokiem z okna. Ekonomiści poszukują zależności pomiędzy ceną mieszkania a piętrem, na którym jest ono zlokalizowane. Warto więc oszacowanie wartości nieruchomości skonsultować ze specjalistą, działającym na lokalnym rynku, na przykład pośrednikiem nieruchomości. Taka osoba będzie doskonale wiedziała, jakie cechy są istotne na rynku oraz jak wpływają na ceny.

 

Oszacowanie wartości nieruchomości na podstawie ofert na głównych portalach internetowych.

 

Rzetelnej wyceny nieruchomości może dokonać licencjonowany rzeczoznawca majątkowy. Wynikiem jego pracy jest operat szacunkowy. Rzeczoznawca bankowy najczęściej dokonuje wyceny metodą porównawczą, polegającą na porównaniu cen transakcyjnych nieruchomości. Ceny do porównania wybiera on spośród prawdziwych cen transakcyjnych, jakie miały miejsce na rynku. Informacje o cenach i warunkach transakcji zawarte są w aktach notarialnych, gromadzonych w wydziałach wieczystoksięgowych Sądów Rejonowych.

 

Aplikacja – wycena nieruchomości.

 

Na rynku dostępne są również aplikacje, pozwalające na dokonanie samodzielnej wyceny nieruchomości. Takiej wyceny dokonuje się na podstawie kilku podstawowych cech nieruchomości np. rodzaju, powierzchni i lokalizacji. Część narzędzi dostępnych na rynku bazuje na cenach ofertowych na lokalnym rynku nieruchomości, inne chwalą się dostępnością do danych transakcyjnych. Takie wyceny mają przełożenie w sytuacji, na rynku nieruchomości, ale często nie biorą pod uwagę istotnych cech rynkowych, jak chociażby standardu wykończenia.[1]

 

Sprzedając swoją nieruchomość, trzeba mieć dużą wiedzę odnośnie rynku nieruchomości. Niewłaściwy dobór ceny może sprawić, że zainteresowanie naszą ofertą będzie nikłe. Warto więc pomyśleć o oddaniu tych zadań profesjonalnemu podmiotowi rynku nieruchomości. Osobą, która będzie miała ogromną wiedzę dotyczącą transakcji obrotu nieruchomościami, będzie agent nieruchomości, który na danym rynku pracuje. Właściwy dobór ceny wpłynie na szybkość przeprowadzonej transakcji.

 

[1] Mamy tu na myśli raport Ronin24.pl, albo AMRON