Jak wybrać dobrego pośrednika nieruchomości?

Dobry pośrednik nieruchomości – kogo wybrać?

 

Większość z nas rzadko dokonuje transakcji obrotu nieruchomościami. Najczęściej zmieniamy mieszkanie maksymalnie 2-3 razy w całym życiu. Trudno się zatem dziwić, że nasza wiedza jest najczęściej czysto teoretyczna. W takich sytuacjach warto powierzyć sprzedaż mieszkania doświadczonemu pośrednikowi nieruchomości. Jego wiedza jest bardzo ważna. Największymi zaletami sprzedaży mieszkań jest bezpieczeństwo, kompetencja, a przede wszystkim profesjonalna i szybka obsługa.

 

Na co zwracać uwagę wybierając profesjonalne biuro nieruchomości?

 

Wybierając pośrednika nieruchomości najczęściej kierujemy się czystym przypadkiem. Dzwonimy pod numer telefonu według oferty biur nieruchomości, a następnie umawiamy się z danym pośrednikiem na kolejne prezentacje. Tymczasem warto sprawdzić kim jest wybrany agent nieruchomości.

 

Formalno - prawne kwestie pracy pośrednik nieruchomości

 

Przed podpisaniem umowy pośrednictwa warto wziąć pod uwagę kwestie czysto formalne np. sprawdzić status działalności biura nieruchomości w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym. Dzięki sprawdzeniu tych rejestrów można zyskać wiedzę odnośnie prowadzonej działalności. W historii wpisu znajdujemy informację o czasie prowadzenia działalności, adresie siedziby czy o zmianach statusu.

 

Dzięki informacji z rejestrów można zweryfikować jak długo prowadzona jest działalność, a zatem poniekąd zyskujemy wiedzę o doświadczeniu. Warto zwrócić uwagę także na to czy w danym biurze nieruchomości pracuje licencjonowany pośrednik nieruchomości.

 

Licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami

 

Licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami nie jest obecnie obowiązkowa w związku z deregulacją zawodu. Dziś agent nieruchomości nie potrzebuje państwowej licencji, aby prowadzić działalność, ale jej posiadanie daje istotną wiedzę na temat jakości prowadzonych usług. Każdy licencjonowany pośrednik będzie miał profesjonalna wiedzę, odnośnie sztuki negocjacji czy obsługi całego procesu nabywania nieruchomości.

 

Informację odnośnie tego czy pośrednik posiada licencję można znaleźć w centralnym rejestrze pośredników w obrocie nieruchomościami.

 

Co obejmuje usługa pośrednictwa nieruchomościami?i

 

Wybierając agenta nieruchomości należy zwrócić uwagę na to z jakich elementów składa się cała usługa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w danym biurze. Najczęściej na taką usługę powinny składać się weryfikacja stanu prawnego nieruchomości, oszacowanie jej wartości, doradztwo w zakresie nabycia lub zbycia nieruchomości, promocja i prezentacja oferty a także ewentualne negocjacje. Po stronie pośrednika powinna stać również kwestia samej sprzedaży i bezpieczeństwa zawieranych umów oraz kompletowania dokumentów niezbędnych do sprzedaży. W kontekście elementów składowych całej usługi pośrednictwa warto zwrócić uwagę na wysokość prowizji.

 

Należy zwrócić także szczególną uwagę na samą umowę pośrednictwa, jaką podpisujemy z pośrednikiem nieruchomości. Brak możliwości negocjowania warunków umowy powinien wzbudzić nasze wątpliwości.

 

Cały proces obsługi sprzedaży nieruchomości jest długi i skomplikowany. Mając więc możliwość skorzystania z usług pośrednika nieruchomości warto to rozważyć. Osoba z doświadczeniem i wiedzą będzie doskonale wiedziała jak najłatwiej sprzedać mieszkanie. Dzięki temu transakcja sprzedaży przebiegnie szybko i bez zbędnych komplikacji. Przed powierzeniem swojego mieszkania lub domu pośrednikowi, warto sprawdzić czy firma, w której pracuje nie jest nieuczciwą agencją nieruchomości.