Jak koronawirus wpłynie na rynek nieruchomości?

Ostatnie dni przewróciły naszą codzienność do góry nogami za sprawą wirusa COVID-19, którego negatywne skutki dotknęły na dzień 14 marca 2020 już 149 krajów. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed znamionami pandemii, władze wprowadzają kolejne ograniczenia zamykając szkoły i inne instytucje publiczne oraz miejsca, w których mogą gromadzić się znaczne ilości osób. Jak rozprzestrzeniające się objawy koronawirusa wpłyną na rynek nieruchomości, który ostatnimi laty sięgał rekordowych wyników?

 

Giełda Papierów Wartościowych od kilku dni krwawi. Problem spadku cen akcji dotyka niemal każdej spółki. Ludzie masowo wycofują środki z inwestycji w akcje, w obawie przed następstwami gospodarczymi koronawirusa. W tym trudnym dla wszystkich okresie na znaczeniu zyskują inwestycje alternatywne, w tym te w złoto czy nieruchomości.

 

Koronawirus – co to i jak może wpłynąć na rynek nieruchomości?

 

Koronawirus z Wuhan, czyli SARS- CoV-2 w, wywołuje chorobę COVID-19. Objawy zarażenia są podobne do objawów zwykłej grypy. W przeciągu kilka dni wirus stał się postrachem całego świata. Mapa koronawirusa w Polsce rozszerza się o kolejne miejscowości, a rząd zaleca stosowanie się do zaleceń WHO.

 

Zastanawiając się nad lokowaniem środków należy pamiętać o cechach rynku nieruchomości. Cała branża, na którą składa się rynek budowlany i deweloperski, rynek usług pośrednictwa, zarządzania, wyceny nieruchomości czy inwestycji w nieruchomości cechuje się opóźnioną reakcją na czynniki makroekonomiczne. Notowania na rynku nieruchomości charakteryzują się bezwładnością, a jednocześnie spadek cen jest mniej gwałtowny, ale za to wydłużony w czasie. Stąd też problem konornawirusa musiałby być długotrwały, aby wstrząsnął rynkiem nieruchomości w posadach.

 

Oczywiście wpływ na zachowania konsumentów w obliczu zagrożenia powodowanego koronawirusem jest nieunikniony. Pewne jest że sektor inwestycji będzie musiał szukać innych opcji. Warto więc zastanowić się nad lokowaniem środków w nieruchomości, których cechy ekonomiczne pozwalają na utrzymanie względnego spokoju i ograniczenie ryzyka zainwestowanych środków.

 

W co warto inwestować pieniądze obecnie?

 

Analiza trendów Google wskazuje, że w ostatnim miesiącu, a w szczególności ostatnimi dniami wzrosło zainteresowanie frazą zakup nieruchomości. Oznacza to, że większa liczba osób wyszukuje takiego zapytania. Osoby szukające alternatywy dla inwestycji w akcje, mogą przenieść środki właśnie na rynek nieruchomości. Ciężko jest jednak wyciągnąć na ten moment kategoryczne wnioski. Rynek nieruchomości notowany jest w odstępach przynajmniej kwartalnych. Niemniej jednak specjaliści starają się przewidzieć wszelkie scenariusze, jakie mogą mieć miejsce na rynku w wyniku rozprzestrzeniania się wirusa.

 

Warto pamiętać, że boom na rynku nieruchomości jest dyktowany wciąż niewystarczającą liczbą mieszkań na rynku. Dlatego też patrząc na zjawiska rynkowe w aspekcie długoterminowym można przypuszczać, że nawet jeżeli cena nieruchomości w krótkim okresie spadnie, to trend ten nie utrzyma się w długim terminie i ceny szybko wzrosną do obecnego poziomu. Inwestycje w nieruchomości jako jedne z najmniej zagrożonych fluktuacjami i jedne z najmniej ryzykownych inwestycji utrzymują względnie stabilne ceny w czasie. Nawet obecne przyhamowanie zainteresowania prezentacjami nieruchomości, spowodowane obawą przed objawami wirusa, nie powinno mieć w długim terminie znacznego wpływu na wolumen nabywania nieruchomości.

 

Koronawirus vs. Rynek nieruchomości – podsumowanie

 

Wiadomości o koronawirusie wstrząsnęły całym światem i codziennie bombardowani jesteśmy kolejnymi doniesieniami na jego temat. Nie należy go bagatelizować, a inwestorzy powinni zastanowić się nad słusznością lokowania swoich środków. Warto pomyśleć nad przeniesieniem nadwyżek finansowych na rynek nieruchomości. Są to dobra rzeczowe niezbędne człowiekowi do życia, a nieprzerwany od kilku lat boom na rynku zarówno budowlanym jak i w całym sektorze nieruchomości nie trwa bez przyczyny. Nieruchomości dobrze przenoszą wartość pieniądza w czasie i są względnie odporne na fluktuacje cen.