Jak dobrze sprzedać mieszkanie?

Istnieje przekonanie, że chcąc szybko sprzedać nieruchomość, trzeba puścić ją poniżej ceny rynkowej. Atrakcyjna cena przyciągnie kupca i problem z głowy. Gdyby chodziło o cenę, to nie mielibyśmy przypadków, kiedy mieszkania naprawdę ładne, funkcjonalne w super cenie, stoją miesiącami, czekając na kupca. Jak to się dzieje? Jak sprzedać szybko nieruchomość?

 

Określ profil psychologiczny kupującego

 

Cena nieruchomości, którą wystawiamy na sprzedaż, powinna być nie tyle realna, ile być wypadkową kilku rzeczy. Właściwie ustalona cena będzie zbliżona profilem do wystawianego mieszkania. Będzie uwzględniać dodatkowo wszelkie jego atuty i wady, które mogą wpłynąć na decyzję kupującego. Ustalenie ceny za mieszkanie to etap sprzedaży, któremu trzeba poświęcić trochę czasu. Samodzielne, neutralne spojrzenie na sprzedawaną nieruchomość, jest trudne i nie do końca słuszne. Zwłaszcza gdy z tyłu głowy przyświeca nam myśl „oby jak najszybciej to sprzedać i mieć to z głowy”. Wycena mieszkania w pojedynkę może spowodować, że chcąc dobrze - zrobimy źle. Musimy postarać się spojrzeć mieszkanie z perspektywy przyszłego użytkownika mieszkania – kupca.

 

Dobrze, gdy czuwa nad tym osoba, której określenie profilu psychologicznego kupca przychodzi z łatwością. Mając doświadczenie w branży nieruchomości, pośrednik wyceni mieszkanie tak, aby móc negocjować z klientem, a w ostateczności nie sprzedać go ze stratą. Istnieją sprawdzone techniki wyceny mieszkań, które bronią przed przewartościowaniem nieruchomości. Jednocześnie metody te chronią przed sprzedażą daleko poniżej realnej ceny rynkowej, jaką można było uzyskać za mieszkanie.

 

Prezentuj „broń", czyli jak we wojsku, czysto i schludnie

 

Prezentowanie mieszkania w stanie, w jakim było używane, powoduje zły podświadomy odbiór w psychice kupującego (jeśli działa w pojedynkę).

 

Sprzedający często zapominają, że gros z osób, które ich odwiedzą z propozycją kupna, to będą agenci nieruchomości. Takie jest prawo rynku. Dlatego warto zaopatrzyć się w swojego – nazwijmy to obrońcę, który odeprze skutecznie atak „najeźdźcy pośrednika”. Agent zadba, by cena za mieszkanie na umowie nie spadła od ustalonej w ogłoszeniu, bądź by spadek był naprawdę kosmetyczny.

 

Przed wykonaniem zdjęć mieszkanie dobrze jest odmalować, posprzątać. Zacieki na ścianach, cieknące krany, brudne kafelki – zdarzają się w każdym mieszkaniu, domu, ale w trakcie procesu sprzedaży – nie zachęcają do kupna. Nie można zapomnieć o klamkach, skrzypiących drzwiach, czy odświeżeniu podłogi i umyciu okien. Podobnie jest z naszymi codziennymi bibelotami.

 

Wszelkie środki higieniczne, kosmetyki, czy pamiątki z wakacji powinny być zabrane, zwłaszcza podczas oględzin mieszkania i zdjęć. Warto za to dodać odpowiednie dekoracje jak np. świeże kwiaty, kolorowe poduszki, misę z owocami, neutralne bibeloty (świece, pojemniczki na drobiazgi) narzuta na łóżko.

 

Słowa, słówka i półsłówka

 

Właściwa promocja nieruchomości rozpoczyna się już od momentu formułowania ogłoszenia. Idealne ogłoszenie będzie trafiać w oczekiwania i potrzeby kupującego. Należy trzymać się faktów, które powinny być przedstawione w odpowiednim świetle. Staramy się pisać o zaletach obiektu, pozostawiając ewentualne rzeczy do poprawki na czas oględzin. Z drugiej strony, jeśli potrzebny będzie większy remont, nie możemy całkowicie pominąć tego faktu. Chcąc sprzedać szybko mieszkanie, wszystko musi być dokładnie wyważone, aby zaraz po pierwszym wrażeniu na kupującym szła decyzja o kupnie nieruchomości.

 

Dokumentacja musi grać

 

Dobrze, jeśli ogłoszenie dotrze do konkretnych osób zainteresowanych kupnem nieruchomości zbliżonej profilem do naszej. Pomoc pośrednika dysponującego nowoczesnymi bazami danych jest tu nie do przecenienia. Zwłaszcza że agent zazwyczaj weźmie na siebie też ciężar sprawdzenia wszelkiej dokumentacji niezbędnej w procesie sprzedaży. Zależy ci na czasie? Dopilnuj skompletowania takich dokumentów jak np.

 
 • dokument potwierdzający tytuł prawny do sprzedawanej nieruchomości
 • numer księgi wieczystej lub jej wypis
 • zaświadczenie o braku zameldowanych osób w lokalu
 • zaświadczenie o braku zaległości w opłatach
 • potwierdzenia opłacenia rachunków za media i innych opłat.
 •    

  Szybka sprzedaż nieruchomości jest możliwa, co nie znaczy, że przygotowania do jej wystawienia nie zabiorą mnóstwa cennego czasu. Jeśli zależy nam na sprawnym upłynnieniu nieruchomości, warto rozważyć skorzystanie z pomocy pośrednika. Samemu, nie dość, że stracimy mnóstwo czasu na wystawienie i obsługę oferty, to finalnie długo możemy czekać na kupca. A kierując się emocjami, możemy sprzedać obiekt grubo poniżej jego wartości rynkowej.

     

  pośrednik nieruchomości poznań, poznań, pośrednik nieruchomości, sprzedaż mieszkania, kredy hipoteczny, jak sprzedać, mieszkanie, dom, pośrednik, biuro nieruchomości, księga wieczysta, spadek, wycena nieruchomości