Mieszkanie z kredytem - czy można sprzedać?

Hipoteka na nieruchomości nie oznacza, że kiedy uznamy, że danej nieruchomości nie potrzebujemy, musimy męczyć się z nią do czasu spłaty hipoteki. Mając mieszkanie, dom zawsze możemy je sprzedać. Za sprzedaż nieruchomości, na której ciąży hipoteka nie grożą żadne sankcje ani nie przyjemności. Chroni cię prawo. Bank co prawda przekazał ci środki na zakup nieruchomości, ale właścicielem mieszkania, domu nadal pozostajesz ty. Masz prawo dysponować swoją własnością według uznania.

 

Pierwsze kroki do banku

 

Nie da się uniknąć tego kroku ani nie można go pominąć. Kontakt z placówką, w której zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny, pozwoli poznać aktualny stan zadłużenia i pomoże tym samym w poprawnym zredagowaniu ogłoszenia.

 

Musisz wiedzieć, że przy sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką, to kupujący będzie osobą, która dokona ostatecznej spłaty kredytu hipotecznego na rachunek banku. Jednocześnie winien on nadwyżkę (powstałą między ceną nieruchomości a kwotą hipoteki pozostałej do zapłaty) wpłacić na konto sprzedającego.

 

Nie trzeba informować skarbówki, ale podatku nie unikniesz

 

Fakt sprzedaży nieruchomości nie musi być zgłoszony do urzędu skarbowego. Należy jednak zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych (CCP). Obowiązek ten ciąży na kupującym nieruchomość.

 

Wracając do wizyty w banku. Chcąc wystawić na sprzedaż mieszkanie, dom z hipoteką potrzeba z banku odpowiedniego zaświadczenia i promesy. Promesa to swego rodzaju obietnica banku, że po otrzymaniu należnej mu kwoty, wniesie o zniesienie wpisu w księdze wieczystej. W zaświadczeniu musi być numer kredytu oraz numer rachunku, na który nabywca będzie musiał zrobić przelew, o którym mówiliśmy wcześniej.

 

Promesa jest ważna 30 dni. Dlatego trzeba pilnować, by podpisać umowę przedwstępną w okresie obowiązujących w promesie zapisów. Umowa przedwstępna może być podpisana bez udziału notariusza. Ważne, aby określić w niej strony umowy, cenę, oznaczenie nieruchomości, oznaczyć termin zawarcia umowy.

 

Co z ogłoszeniem sprzedaży?

 

Jak widać sam proces sprzedaży, wymaga trzymania głowy na karku. Trzeba dopilnować właściwej wyceny nieruchomości. Treść ogłoszenia jest tu jedną z kluczowych spraw, jakie zadecydują o zainteresowaniu twoją nieruchomością, właściwe osoby. Nie chodzi wszak o to, aby codziennie odwiedzały nas dziesiątki osób chcących obejrzeć nieruchomość, a o to, by ją sprzedać w miarę szybko.

 

Formułując ogłoszenie, nie można ukrywać faktu, że nieruchomość obciążona jest kredytem hipotecznym. Dla tych, którzy szukają mieszkania, domu w lokalizacji, rozmieszczeniu pomieszczeń, takie jak, to, które mamy w ofercie na sprzedaż, hipoteka nie rzutuje w ogóle na decyzję o zakupie. A co może zniechęcić, jeśli nie hipoteka?

 

Przyczyn nieudanych prób transakcji może być kilka. Jedną z nich jest właściwy stosunek do nieruchomości, czyli profesjonalizm obsługi. Sentymentalizm może być sporym utrudnieniem w zachowaniu odpowiedniego poziomu obsługi. Podobnie rzecz się ma w samym zbudowaniu ogłoszenia. Nie może być ono ani zbyt ogólnikowe, ani zbyt osobiste, wnikliwie opisujące przyczyny wystawienia nieruchomości na sprzedaż.

 

Chcąc sprzedać nieruchomość obciążoną hipoteką, warto zdjąć z siebie ciężar odpowiedzialności za poprawność wystawionego ogłoszenia. Pomoc doświadczonego pośrednika nieruchomości uchroni nas przed niewłaściwą wyceną nieruchomości. Przeprowadzi nas przez całą procedurę kupna-sprzedaży bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką z pomocą agencji to oszczędność czasu i pieniędzy na załatwienie wszelkich formalności.